Aranžmán za babku- chumáčiky jesene

Tak škaredá až je pekná. O kom hovorím? O zaujímavej rastline, ktorú nájdete v prírode práve v týchto jesenných dňoch. Je ňou plamienok plotný, ktorý patrí medzi drevnaté liany. Rád sa plazí po rastlinách či kríkoch. Dal by sa vlastne označiť za takého malého parazita, ktorý sa rýchlo šíri. Túto popínavku objavíte bežne v prírode ale aj v záhradách, ako okrasnú rastlinu, rôzne druhy plamienkov majú totiž pestrofarebné kvety. Po ich odkvitnutí sa z nich stanú malé plody s chlpatými chvostíkmi. Tieto striebristé chumáčiky potom zdobia prírodu až do zimy. 

Myslíte že z tohoto čuda nemôže vzniknúť nič pekné? Možno budete prekvapený ako zaujímavo môže výsledok vyzerať. Plamienok totiž svojou obyčajnosťou dáva vyniknúť ostatným kvetom a v aranžmáne vám dlho vydrží. Jeho nevýhodou je len, že je opadavý a tak pri práci s ním počítajte s menším neporiadkom:)

Budete potrebovať:

img_3831

  • starý kvetináčik
  • plody plamienka plotného
  • vetvičky ihličnanu so šiškami
  • kytičku chryzantém
  • menšie listy stromov 
  • sklenenú fľaštičku alebo aranžovaciu hmotu Florex
  • špagát
  • drevené ozdoby- listy
  • lepiacu pištoľ alebo lepidlo 

img_3825

Plody plamienka môžete nazbierať do zásoby, vysušiť na tienistom mieste a používať na ďalšie tvorenie počas roka.

img_3839

Do kvetináča postavíme malú fľaštičku s vodou, do ktorej vložíme chryzantémy. Pokiaľ chceme, aby bol aranžmán viac trvácny alebo ho umiestniť von použijeme aranžérsku hmotu Florex, v ktorej budú rastlinky pekne držať. Nezabudnite hmotu predom namočiť, aby mali chryzantémy potrebnú vlahu.

img_3843

Okolo chryzantém postupne vkladáme alebo zapichujeme chumáče plamienka.

img_3850

Medzi chumáče plamienka vložíme vetvičku ihličnanu so šiškou. Vetvičku môžeme zapichnúť tak, že bude vo fľaštičke spoločne s chryzantémou. Vpredu zafixujeme vetvičku špagátom, ktorý obtočíme a uviažeme okolo kvetináča.

img_3852

Kvetináč so špagátom môžeme ozdobiť dekoráciou listu, ktorú prilepíme tavnou pištoľou alebo obyčajným lepidlom.

img_3868

Aranžmán môžeme oživiť ešte listami stromov, ktoré doň zapichneme. Mne sa podarilo na prechádzke nájsť srdiečkové listy ginka, ktoré je u nás vzácne a chránené. Preto listy netrhajte iba zbierajte!

img_3855

Plamienok patrí medzi opadavé rastliny a preto je fajn, keď pod kvetináč dáte niečo, čo ľahko vyprášite:) Aranžmán bude zaujímavo vyzerať keď ho vytvoríte v rôznych veľkostiach a vyzdobíte ním napríklad priedomie vášho domu alebo terasu.

 

Renata Zubčeková
Ako fashion terapeutka pomáham ženám ale aj mužom nájsť znovu svoju podstatu, pochopiť svoje talenty, chovanie, vzťah k sebe i ostatným. Prepájam vašu osobnosť so spôsobom vášho obliekania a prostredím, v ktorom žijete. Móda a interiér ako odraz vašej duše. Milujem tulipány a chvíle kedy môžem krášliť priestor okolo seba dekorovaním. Viac o mne sa dočítate tu>>
Komentáre