Čo tá baba celé dni robí?

Táto a podobné otázky sa vynárajú v hlavách ľudí v mojom okolí a možno aj vo vašej, keďže som dlhšiu dobu neprispievala na FB ani sem na blog. Odpoveď je jednoduchá- žije. Bola som si vedomá, že som vám už dávnejšie sľúbila Ebook o dekorovaní a tak som sa snažila dokončiť ho, čo najskôr. Celé to nabralo ale úplne iný spád. Posledné mesiace zažívam obdobie kedy mi mnohé dochádza, začínam rozumieť sama sebe. Veľa sa mení a s tým súvisí aj moja práca. Napriek tomu, že posledné mesiace trávim brigádami, chcela som Ebook dokončiť.

Ocitla som sa v akejsi bubline, kde sa vám veci pomaly skladajú a dostávajú zmysel. Cítite, ako sa mení vaše zmýšľanie o sebe a celom vašom doterajšom svete. Skladáte sa nanovo. Tak v tomto stave som si pravidelne sadala k počítaču a nevyšlo zo mňa ani písmenko.

3ee261129ba7285a547baf54b45d9d81

Po čase som pochopila, že takto to asi nepôjde a odovzdala sa tomu, že teraz je pre mňa dôležité niečo iné. Priviedlo ma to ale k úvahe, o ktorú by som sa s vami rada podelila.

Uvedomila som si aké je pre nás nepredstaviteľné, zahanbujúce a neprirodzené odpovedať na otázku: Čo robíš? Alebo na čom pracuješ? Odpoveďou NIČ. Nerobím nič, momentálne oddychujem. Už ste to niekedy skúsili? Ak áno zistili ste, že väčšina pýtajúcich zostane, ako obarená, nerozumie, prípadne to negatívne okomentuje alebo len zhodnotí podivným pohľadom. Mám namysli vedomé NIČ, pre ktoré sa slobodne rozhodnete- obdobie (mesiac, polroka, rok, dva roky..) Nie 10 minút zo dňa, kedy vyflusnutý na chvíľu odpadnete do kresla.

10ef8517a123b7328117e5a94acc2074    678708e30fc4d89e67849e15c92dc061

Dostali sme sa do doby, kedy naša hodnota odpovedá úmerne našej produktivite. Takže kto viac pracuje, je v očiach iných alebo v tých svojich užitočnejší, šikovnejší, obľúbenejší, milovanejší, ochotnejší…má skrátka väčšiu hodnotu. My všetci sme nasadli do tohto supervlaku a už sa vezieme. Občas však príde niečo, čo nás vykoľají donúti prehodiť výhybku, spomaliť či úplne zastaviť, aby sme opäť začali vnímať krajinu okolo. Kto určil, koľko odpočinku, pokoja, lenivosti, relaxu , váľania sa v perinách potrebuje naše telo a psyché?

To by sme predsa mali vedieť my. Zisťujem, že ani my samy to však často nemusíme vedieť a cítiť. Naučili sme sa totiž tak dokonale odpájať od nášho tela, že počúvnuť ho si dovolíme len v najhorších chvíľach, keď už máme ,,na kahánku“. Ignorujeme, že zívame a pravdepodobne by sme si mali pospať, že sa cítime unavení po ťažkom dni, zážitku či emócii a kľudne by sme si mohli na chvíľu poležať.

Naša vycvičená myseľ nás v tej chvíli zásobuje vetami a programami, ktoré nemusia byť ani naše.

,,Mala by som ísť niečo robiť, nemôžem tu predsa ležať za bieleho dňa.“

,,Musím, to dokončiť.“

,,Veď nemám byť z čoho unavená, nič ťažké som nerobila.“

61a69fe849e1011823bc066e68772858    cd0bc0356438dee6e5129575e36adbf8

Počujeme v hlave slová a hlasy, ktoré patrili našim rodičom, učiteľom, šéfom, partnerom, všetkým tým, ktorí s nami strávili určitý čas kým sme my vyrastali alebo sa formovali. Stojí za to sa na tieto chybné presvedčenia pozrieť a zistiť, či sú naozaj naše. Často môžu prameniť z našej nízkej sebalásky a sebahodnoty, kedy si nevieme oddych dovoliť a dopriať. Nebojte sa, mám to veľmi podobne. Krôčik po krôčiku sa učím, že sa musím počúvať a netlačiť na seba.

5f79849abee3be1a5fa2d6dec31486da

Všetkým, čo robíme sa snažíme obhájiť existenciu na tomto svete, zaslúžiť si ju. To je však nemožné, pretože svoju hodnotu máme od nášho narodenia až po smrť. Nikdy sa nestratí je večná, je stále s nami, to len my ju dostatočne necítime. Spomeňte si na bábätká, ktoré milujeme od prvej chvíle. Nemusia nám dokazovať svoju hodnotu vykonávaním tisícich úloh, naháňaním a neustálu prácou.

Jednoducho len sú a predsa v nich vidíme ich potenciál a ani na chvíľu nám nenapadne, že by sme ich mali posudzovať. Toto uvedomenie však postupne strácame a preto je dobré sa k nemu občas vrátiť. SOM teda SOM a to stačí:)

Prázdniny sú ideálnym časom na spomalenie a vrátenie k sebe samému a preto vám želám krásne NIČnerobenie:))

Renata Zubčeková

Ako fashion terapeutka pomáham ženám ale aj mužom nájsť znovu svoju podstatu, pochopiť svoje talenty, chovanie, vzťah k sebe i ostatným. Prepájam vašu osobnosť so spôsobom vášho obliekania a prostredím, v ktorom žijete. Móda a interiér ako odraz vašej duše. Milujem tulipány a chvíle kedy môžem krášliť priestor okolo seba dekorovaním. Viac o mne sa dočítate tu>>

Komentáre