Netreba byť iný, stačí byť sám sebou alebo o čom je OCTO CODES

Bola som na druhom brehu

,, Viete, Vy ste veľmi vnímavá. Čo môže byť v niektorých veciach výsada ale občas aj príťaž.“: hovorí ku mne psychoterapeut a ja si uvedomujem, akú veľkú pravdu práve vyslovil. Hypersenzitivita – teda vysoká miera vnímania a citlivosti ma sprevádza celý život. Ak ste hypersenzitívny, na jednej strane ste viac zraniteľní, ľahšie podľahnete stresu, máte sklony o sebe pochybovať. Na druhej strane sme my empati :), krásne starostliví, cítime čo iným chýba a pociťujeme potreby našich blízkych. Čítame medzi riadkami a vnímame svojou intuíciou nevypovedané.

Verím, že v mojom živote nastala chvíľa, kedy môžem túto svoju vlastnosť zúročiť v novom povolaní. Zažila som aké je to na druhej strane, keď sedíte ako klient v terapeutickom kresle. Som za túto skúsenosť vďačná, pretože vďaka nej vás budem môcť lepšie vnímať a chápať ako terapeut. Konečne som totiž objavila prácu, kde je moja vnímavosť velebená, kde je dôležitá a zároveň pomáha druhým. Je ňou fashion terapia.

autorka metódy OCTO CODES Táňa Havlíčková

Čo je Fashion terapia?

Pravdepodobne sa s týmto názvom stretávate prvýkrát. Metóda módnej terapie vznikla v Čechách a pomaličky sa šíri do celého sveta. Jej autorkou je úžasná rebelka, nekonvenčná módna návrhárka, Táňa Havlíčková. Tí starší z vás si možno pamätajú jej ateliér HÁTA, kde tvorila modely pre známe osobnosti, ale aj konfekčnú módu pre obyčajné ženy. Táňa počas svojej práce módnej návrhárky a poradkyne, ktorá trvala cez dvadsať rokov objavila, že ženy, ktoré sa podobne obliekajú majú tiež podobné povahové vlastnosti, priority a energiu. Začala sa týmto zistením viac zaoberať a zistila, že jej poznanie je veľmi blízke starej čínskej metóde I- ťing, z ktorého tiež vychádzajú moderné typológie osobnosti. S touto čínskou metódou pracoval napríklad aj známy psychológ Carl Gustav Jung. Odtiaľ bol už len krok k vzniku patentovanej metódy fashion terapie, ktorú Táňa Havlíčková nazvala OCTO CODES.

Táňa tak cez svoje semináre, ebooky, knihyonline projekty pomáha ženám i mužom odomknúť svoje pravé ja. Pochopiť seba, porozumieť neverbálnym signálom oblečenia a obliekať sa správne podľa svojej dušeJa sama som absolvovala Táninu prednášku, seminár a online konzultáciu. Začítala som sa do jej knihy a nakoniec som nasledovala volanie duše a rozhodla sa pre ročné individuálne štúdium v jej škole, ktoré ukončím v septembri.

Netreba byť iný, stačí byť sám sebou

Možno ste už vyskúšali množstvo seminárov osobného rozvoja, navštívili rôzne meditácie či koučingy. Stále si nerozumiete, neviete sa zaradiť a tápete v zamestnaní. Väčšina príručiek či tréningov po vás chce, aby ste dodržiavali nejaké pravidlá, zmenili sa, snažili sa, boli ako niekto iný, bojovali, vytrvali… Po pár mesiacoch svoju motiváciu však stratíte, pretože nie je v súlade s vašou prirodzenosťou a energiou.

A čo takto ísť na to z druhej strany, nemusieť robiť nič výnimočné len byť konečne sám sebou. Pochopiť svoje vnútro, svoje pohľady na život, svoje priority a prirodzené túžby. Pochopiť, že tak ako som, som úplne v poriadku. Na prvý pohľad to vyzerá jednoduché, na druhý však zistíte že to až také jednoduché predsa len nie je. Chce to obrátiť pozornosť do seba, upratať si vo svojom vnútri, povyhadzovať čo k nám nepatrí, odpustiť sebe aj ostatným, pochopiť svoje doterajšie konanie. Objaviť svoje Ja, ktoré doteraz sedelo v kúte a čakalo kým si ho konečne všimnete.

Podľa OCTO CODES možno ľudí rozdeliť do 8 typov, štýlových profilov. Vďaka znalosti vášho typu  pochopíte ako byť v obliekaní sám sebou, aby ste sa cítili skvele a svedčalo vám to. Pri objavení svojho typu však nájdete omnoho viac než len vhodné oblečenie a farby do svojho šatníku. Nájdete totiž  seba. Otvoria sa vám dvere, ktoré boli vo vás dlho uzavreté, alebo ste na ne počas života len jednoducho zabudli. Začne vo vás prúdiť opäť vaša prirodzená energia, získate pocit akoby ste sa znova voľne nadýchli.

Možností ako sa dostať k svojmu vnútru je neúrekom, až človek nevie po čom siahnuť. Predstavte si kruh ktorý vám zrazu niekto zúži na jednu osminku. Už nemusíte hľadať, skúšať milióny možností a snažiť sa napasovať niekam, kde vám dobre nebude. Táto osminka kruhu, váš typový profil je totiž odporučením, obrovskou baterkou, ktorá vám bude svietiť na vašej ceste životom.

Čo vám metóda OCTO CODES prinesie?

 • Pocítite obrovskú úľavu, že ,,TO“ máte správne, a že takí – akí ste, ste úplne v poriadku.
 • Dovolíte si byť tým, kým skutočne vo svojom vnútri ste. Znovuobjavíte svoje Ja, ktoré sa už nemôže dočkať, kedy mu dáte vo svojom živote opäť priestor bez masiek.
 • Pochopíte chovanie svojich blízkych- rodičov, partnera, detí, priateľov…a začnete im viac rozumieť.
 • Vyliečite si vzťahy vo svojej rodine. Zistíte, prečo sú niektoré vzťahy s ľuďmi okolo vás kompatibilné a prínosné, a naopak prečo niektoré nefungujú.
 • Pochopíte svoju výnimočnosť. Objavíte talenty a dary, ktoré prirodzene máte, a ktoré vám pomáhajú v poslaní tohto života.
 • Zistíte či je vaša momentálna práca naozaj to pravé orechové, alebo by ste sa mali venovať úplne niečomu inému v prostredí, ktoré vás bude podporovať a nie vyčerpávať.
 • Zbavíte sa zbytočných ambícií, ktoré vám neslúžia. Pochopíte, že sa nemusíte venovať všetkému a byť vo všetkom najlepší.
 • Prestanete vnímať spoločenský tlak módnych médií, ktoré vás už nebudú ovládať. Zistíte či sú módne trendy pre vás alebo ich naopak k životu nepotrebujete.
 • Pomaly začnete cítiť a naučíte sa, čo vám pristane a čomu sa naopak radšej vyhnúť.
 • Vaše oblečenie bude vašou druhou kožou a bude v súlade s dušou.
 • Pocítite zvýšenie sebavedomia a spokojnosť sami so sebou.

 A ako to mám Ja?

Vraví sa, že osobná skúsenosť je neprenosná. No ja to predsa len skúsim a poviem vám čo OCTO CODES dala mne samej. Metóda Táni Havlíčkovej ku mne prišla v období, v ktorom som hľadala svoju novú prácu a premýšľala som, čo vlastne viem. Priniesla mi najvnútornejšie odpovede na to kto som a čo je pre mňa v živote dôležité. Pomohla mi zacítiť smer a priestor, v ktorom môžem hľadať to pravé povolanie pre seba. Povedala by som, že pri romantických ženách je veľmi dôležité, aby zbytočne neplytvali svojou energiou a nevyčerpávali sa, tak ako sa to často stávalo aj mne. Metóda OCTO CODES ma nakoniec zaujala natoľko, že som sa rozhodla študovať ju a stať sa fashion terapeutom. Človekom ktorý ju bude šíriť ďalej, a pomáhať tak ostatným ľuďom nájsť svoj smer.

 • Vďaka OCTO CODES som pochopila svoju rodinu, svoje partnerské vzťahy aj priateľov. Začala som na svojich blízkych pozerať inak, postupne s nimi uzdravovať vzťahy a rešpektovať ich nastavenie.
 • Pochopila som prečo v mojom živote prišlo vyhorenie a depresia a naučila som sa investovať svoj čas a energiu do vecí ktoré sú pre mňa dôležité.
 • Dovolila som si byť po dlhých rokoch opäť zraniteľná.
 • Prestali ma frustrovať nákupy oblečenia. Problém: ,,Bože nič tu na mňa nemajú“ a sklamanie: ,,Mne nič nepristane.“ vystriedala radosť z nakupovania.
 • Robím menej kompromisov: ,,Tak nie je to úplne ono, ale lepšie ako nič“. Nekupujem pre seba zbytočne veci, ktoré nie sú tie pravé.
 • Prestala som kupovať všetky tie múdre módne časopisy a to z rôznych dôvodov :)). Mám čistejšiu hlavu aj byt. Nekývajú so mnou módne trendy.
 • Znovu zažívam radosť zo zdobenia samej seba ako ženy. Predtým som sa cítila s niektorými šperkami nesvoja, či ich vôbec nenosila.
 • Viem po čom v obchode siahnuť a čomu sa naopak vyhnúť oblúkom, čo mi šetrí čas aj peniaze.
 • Naučila ma vidieť svoje tiene a ako s nimi ďalej pracovať.
 • Pozerám sa na ľudí okolo seba s väčším rešpektom a pochopením.
 • Posunula som sa z nevedomosti k zodpovednosti za svoj život, prácu a vzťahy.

Ak cítite túžbu nájsť sa, ste otvorení, máte chuť na sebe pracovať, tak potom vás s radosťou pozývam k zoznámeniu s ňou.

Ako a kde? S metódou sa môžete zoznámiť cez knihu Táni Havlíčkovej- Móda a duše aneb klíč k sobě, alebo na osobnej konzultácii či prednáške so mnou v Trenčíne.

Renata Zubčeková
Ako fashion terapeutka pomáham ženám ale aj mužom nájsť znovu svoju podstatu, pochopiť svoje talenty, chovanie, vzťah k sebe i ostatným. Prepájam vašu osobnosť so spôsobom vášho obliekania a prostredím, v ktorom žijete. Móda a interiér ako odraz vašej duše. Milujem tulipány a chvíle kedy môžem krášliť priestor okolo seba dekorovaním. Viac o mne sa dočítate tu>>
Komentáre