Od módy k štúdiu

Mirka je kreatívna žena, ktorá sa našla v ležérnom štýle. Je lektorkou keramických dielní. Svojimi ilustráciami zasa zdobí steny, plátna ale aj originálne košele či zástery. Kdekoľvek je, buduje okolo seba komunitu, do ktorej vnáša závan neformálnosti, pocit ľahkosti a porozumenie. Súhlasila a tak som ju vyspovedala o tom, čo jej sedenie so mnou prinieslo.

Prečo si chcela absolvovať fashion terapiu, čo ťa k tomu viedlo?

Asi určitá nespokojnosť – nezhoda s vnútorným pociťovaním seba samej a to ako sa prezentujem navonok. Ten nesúlad ma nútil hľadať riešenie.

Čo ti sedenie so mnou dalo? Pozeráš sa teraz inak na módu, ľudí, rodinu?

 „Tak čo si dnes oblečiem?“ stojím ráno pred skriňou a cítim sa celkom inak. Keď vyťahujem zo šatníka sveter, košeľu, legíny či rifle viem, že je to presne to, v čom sa budem celý deň cítiť skvelo.

A dúfam, že nato ako sú oblečení ľudia v mojom okolí pozerám s väčším pochopením a menšími predsudkami.

Mám rada otvorenosť. A páči sa mi prepojenie vnútorného s vonkajším. To je na tejto metóde skvelé. Že dešifruje vnútorné potreby, tie rešpektuje a vyzdvihuje. Nie ako niečo abstraktné a nereálne ale ako niečo celkom konkrétne – oblečenie.

Čo ťa baví, čo rada robíš?

To je otázka 🙂 No ja hlavne milujem činorodosť a pohyb. To, keď cítim, že som v správnej chvíli na správnom mieste. Potom môžem robiť čokoľvek, rozprávať sa, maľovať, pracovať, učiť sa … oddychovať.

Pomohlo ti sedenie nejako v práci? Čomu sa venuješ? Vrátila si sa k nejakému hobby, činnosti napr. z detstva?

Začala som študovať umenie na katedre výtvarnej kultúry a to celkom zmenilo môj život. Bola to presne tá správna vec, čo som mala urobiť.

Pamätáš si čo si nosila ako malá a v rôznych životných etapách? Čo najradšej nosíš teraz? Aké máš obľúbené kúsky?

Niekedy sa v duchu vraciam k tomu čo som mala v určitom období oblečené. Občas je to veselé a občas smutné spomínanie. To čo nosím teraz je pre mňa oslobodením … košele … tie ručne maľované patria určite k mojim najobľúbenejším. Tiež mi pribudlo veľké množstvo svetrov a niekoľko zaujímavých šperkov. Je to celé neskutočne pohodlné.

Kedy sa cítiš krásna?

Keď mám na sebe ručne maľovanú košeľu, legíny, som oddýchnutá a pred sebou krásny letný večer J napríklad…

V čom vidíš prínos fashion terapie, čo sa ti na nej páči /páčilo?

Hlavne sa celkom zmenil môj vnútorný nesúlad. Teraz sa viem obliecť tak ako to vyhovuje mojej povahe.

Vnímaš na sebe nejakú zmenu odkedy sedenie prebehlo a teraz?

Áno, tú zmenu cítim každé ráno keď stojím pred šatníkom. Keď som triedila veci a posúvala ďalej kúsky, o ktorých som vedela, že si ich už neoblečiem. Keď sa rozhodujem, čo nové si na seba kúpim, vtedy cítim zmeny.  Móda nás obklopuje a tvorí – je moc fajn tomu viac rozumieť. Ďakujem za to Renatke, jej prístupu, trpezlivosti aj pochopeniu. Celé to bolo jeden úžasný magický zážitok.

Možno sa to nezdá ale práve porozumenie samému sebe i druhým prináša slobodu v tom, čo si oblečiem. Ak chcete viac pochopiť seba a obliekať sa tak, aby to lahodilo vašej duši- pozývam vás na osobnú konzultáciu so mnou :http://amicabotanica.eu/konzultacia/

Renata Zubčeková
Ako fashion terapeutka pomáham ženám ale aj mužom nájsť znovu svoju podstatu, pochopiť svoje talenty, chovanie, vzťah k sebe i ostatným. Prepájam vašu osobnosť so spôsobom vášho obliekania a prostredím, v ktorom žijete. Móda a interiér ako odraz vašej duše. Milujem tulipány a chvíle kedy môžem krášliť priestor okolo seba dekorovaním. Viac o mne sa dočítate tu>>
Komentáre