Osudové stretnutie

Tento článok vznikol ešte minulý rok, kedy som sa začala hlbšie dostávať k svojej ženskej stránke a viac počúvať, čo hovorí duša. Snáď vám bude inšpiráciou v každodennom svete Matrixu, ktorý po nás chce, aby sme boli silnými superhrdinami bez emócií, únavy či prejavenia slabosti. Vďaka zážitkom tohto roka už viem, že v krehkosti totiž drieme veľká sila.

deer

,, Zvieratá sa otočili a vydali sa smerom do lesa. Ostalo tam stáť len jedno…vlastne dve…biela laň, na ktorej chrbte sedela malá sova. Stála tam úžasná vo svojej plachosti a zraniteľnosti, a pritom schopná pohotovo uskočiť pri najmenšom pocite nebezpečenstva. Pozerali sme sa na seba a ja som sa topila v jej mäkkých veľkých očiach až kým sa tie moje nezaliali slzami.“

36768fec74defa548815abbd25006756

Keď som sa vrátila k sebe nebola som schopná sa utíšiť, potoky sĺz z nového poznania sa drali von. Také bolo moje stretnutie s jedným z mojich totemových zvierat. Zo zvierat sú mi blízke sovy a dravé vtáky, ktoré sú mojím totemom podľa dátumu narodenia. Pri jednom meditačnom cvičení som však zistila, že je ich viac. Neviem či ma sprevádzala odjakživa alebo či bola len obrazom mojej duše v danej chvíli, bola tam a pozerala na mňa – biela laň.

Hlboko v mojom vnútri sa niečo pohlo zatiaľ, čo mozog nechápal ako si to má vysvetliť až po chvíli dokázal pomenovať ten pocit. Áno som zraniteľná aj keď som ňou zväčša nechcela byť, riadila som sa heslom- to predsa vydržím a zvládnem, ešte to ustojím…

141upravena

V gréckej mytológii je laň posvätným zvieraťom bohyne Artemis, ktorá okrem bohyne lovu bola aj ochrankyňou mladých alebo utláčaných žien. Samo zviera je symbolom panenskej čistoty, plachosti ale aj neskrotnosti, čo odpovedá obrazu mladej panny- ženy. V našich končinách je biela laň domácim miláčikom a posvätným zvieraťom napr. princezny Mahuleny v slovenskej rozprávkovej dráme Radúz a Mahulena. Zastrelením tohto zvieraťa vlastne vzniká zápletka a začína sa príbeh o veľkej láske.

Do podoby lane sú často zakliate krásne panny alebo princezny, čo ešte viac poukazuje na jej nedotknuteľnosť- a to, že jej nesmel nik ublížiť. A čo znamená obraz tohto zvieraťa pre mňa? Je pre mňa pripomienkou vlastnej krehkosti, nového sebaobrazu a jemnosti, ktorú som vo svojom živote potláčala.

562upravena

Pubertu som strávila v spoločnosti mužov a kamarátov, ktorý ma čo to naučili ako to chodí v mužskom svete, no som im za to veľmi vďačná. Mala som obdobie kedy som sa im chcela vyrovnať dokonca aj fyzicky. Priznať, že niečo neunesiem alebo, že nevládzem by bola predsa slabosť. Dnes už viem, že to s radosťou urobia za mňa, že mi radi pomôžu a ešte budú mať dobrý pocit.

Párkrát som v živote počula, že som jemná, krehká, víla, nechápavo som pozerala, o čom tí ľudia hovoria, keď ja sa tak vôbec nevidím a necítim. Až doteraz. Vďaka stretnutiu s bielou laňou viem, že som krehkejšia viac, ako som si kedy myslela. Už viem, že je to dar cítiť, a vciťovať sa do druhých, byť úprimnou k sebe samej. Že nie je prehrou povedať nevládzem nech už neunesiem čokoľvek- fyzickú námahu, prácu, situáciu, vzťah.

213upravena

Učím sa prijímať túto moju ženskú stránku a tešiť sa z nej. Rozhodla som sa podporiť túto myšlienku fotením s témou bielej lane. Vyskúšala som si aké to je byť modelkou. Fotenie som si užívala aj vďaka fotografke Hanke Križkovej, ktorá bola prístupná všetkým mojím bláznivým nápadom a zároveň podporou. Počas fotenia som myslela na svoju krehkosť a ženskosť, užívala si prítomnosť, a radovala sa zo seba samej.

Pri jednom zo záberov som sa vyzula kvôli terénu a bez topánok som už zostala aj zvyšok fotenia. Bolo úžasné byť nachvíľu ľahko odetou, bosou, pobehujúcou po poli, ležiacou na kmeni stromu (nebojte fotili sme minulé leto). Moje telo tak všetko cítilo ešte viac, aj keď ma sem tam niečo pichlo či poškrabalo…dotýkala som sa prírody a ona mňa.

536upravena

Milé ženy prajem vám, aby ste vždy pristupovali k sebe samým s úctou a láskou- s jemnosťou hodnej bielej lane.

 

Renata Zubčeková

Ako fashion terapeutka pomáham ženám ale aj mužom nájsť znovu svoju podstatu, pochopiť svoje talenty, chovanie, vzťah k sebe i ostatným. Prepájam vašu osobnosť so spôsobom vášho obliekania a prostredím, v ktorom žijete. Móda a interiér ako odraz vašej duše. Milujem tulipány a chvíle kedy môžem krášliť priestor okolo seba dekorovaním. Viac o mne sa dočítate tu>>

Komentáre