Päť tipov pre introverta, ako zvládnuť výstavu

Posledné týždne mám trochu resty v písaní. Priznám sa, že práca ( klasická 10 hod. manuálna práca žiadne tvorivé snenie:) a príprava vecí na dve výstavy po sebe mi dali celkom zabrať. Napriek tomu vznikol za pochodu tento článok. Priamo na mieste, počas výstavy ma napadlo pár myšlienok, o ktoré by som sa s vami rada podelila. Verím, že budú pre vás užitočné ak sa aj vy chystáte s kožou na trh.

Originalita, nápady, odlišnosť, kreativita, to všetko ma obklopovalo posledné týždne, počas ktorých som inštalovala svoje výrobky. Keď som sa rozhliadla po átriu videla som umelcov, remeselníkov, autorov za svojimi stolčekmi a pultíkmi. Ale bolo tu ešte niečo viac, čo upútalo moju pozornosť. Bola to všade prítomná individualita. To bolo to slovo, ktoré som vnímala najviac, možno preto, že je to téma, ktorá ma práve zaujíma. Individualita- autenticita- seba-vedomie, to všetko úzko prepojené spájajúce sa do jedného celku. Do jednej výstavy, ale aj do každého jedného vystavovateľa.

Ak ste skôr introvert, ako ja môžete pri seba-prezentácii naraziť na pár otázok a úskalí. Nie som žiadny odborník a tak berte moje postrehy, ako inšpiráciu a dobre mienené rady, ktoré by sa mohli hodiť:)

Originalita29

foto archív OC Max Trenčín

1. Introvert vo výklade

My introverti veľmi neobľubujeme byť stredom pozornosti, aspoň nie neustále. Pozor, nenechajte sa však zmýliť predstavou, že sme nekomunikatívni alebo nemáme radi ľudí, tak to nie. Potrebujeme len viac času kým si prostredie okukáme a nacítime, aby sme sa vedeli prejaviť. Ak ste teda skôr introvertný typ buďte na seba dobrý a doprajte si čas na zoznámenie s okolím i atmosférou.

V komunikácii so zákazníkom sa mi osvedčilo netlačiť na pílu, ale ani nehrať mŕtveho chrobáka. Po čase sa naučíte byť primerane a prirodzene komunikatívny ku svojim zákazníkom. Chce to len čas a skúsenosti, ako všetko ostatné.

2. Podpora

Dostať sa viac do pohody, uvoľnenia a väčšej sebadôvery vám môže pomôcť podpora od vašich blízkych. Mne osobne na výstavnom podujatí dobre padne návšteva kamaráta/ky alebo známeho, pokiaľ sa im samozrejme môžem venovať. Takáto podpora prináša niekoľko plusov v jednom: Vaša radosť z návštevy + priatelia majú možnosť vidieť vašu prácu naživo, takže lepšie porozumejú čomu sa venujete a môžu vás ďalej odporučiť + pohyb a záujem okolo stánku vyvoláva ďalší záujem okoloidúcich.

Čím vás samozrejme nenahováram, aby ste zneužívali svojich priateľov, len je zaujímavé to pozorovať, ako akcia vyvoláva reakciu:)

3. Tvorím, teda som

Predveďte svoju zručnosť naživo. Počas vystavovania máte dostatok času, ktorý môžete stráviť rozhovormi, čítaním či sedením. Po čase je to ale pre tvorivého človeka celkom nudné. Ukážte svoj talent ľuďom priamo, baví ich pozorovať druhých pri práci:), vidieť ako veci vznikajú a vám utečie čas.

vystava2

4. Vážte si malé kroky

Finančné ohodnotenie vašej práce a tvorivosti je príjemné. Je tu však ešte niečo iné ako peniaze. Sú to spätné väzby okoloidúcich, návštevníkov a zákazníkov. Buďte ako špongia a nasávajte všetko, čo k vám príde. Len pozorujte a dobre počúvajte, môžete získať užitočné postrehy o vašej práci a tvorbe.

Čo sa ľuďom na vašej práci páči? Čo by zmenili, čo im nevyhovuje? O čo majú najväčší záujem? Kto sa najčastejšie u vás pristaví? Takto môžete nazbierať veľa dôležitých informácií a je už na vás, ako s nimi naložíte a či sa rozhodnete niečo zmeniť/ vylepšiť. Na druhej strane budete potešení z čistého nadšenia a radosti, ktorú môžu vaše výrobky v ľuďoch vyvolať:)

5. Bonus

Pokiaľ nie ste zdravo sebavedomí, čo je bohužiaľ väčšina našej generácie len málokedy, pripravte sa na vnútorné pochybnosti, ktoré sa môžu vo vás objaviť. Preveria vieru vo vlastné zručnosti a prácu- Keby som predával za nižšie ceny, predal by som lepšie? Mal by som zmeniť ceny? Má to celé zmysel? Stojím si za svojou prácou a viem ju prezentovať? A opačne…Odpovedá cena času a tvorivej práci, ktorú som do výrobku vložil?

Veľmi sa mi páči prirovnanie, že cena by mala ctiť hodnotu výrobku. Pre mňa osobne je tento piaty tip najväčšou výzvou, odhaliť svoje vnútorné presvedčenia a bloky, ktoré mi bránia jednoduchšie a spokojnejšie predávať. Preto ho vnímam ako bonus, z ktorého môžeme čerpať pokiaľ sme dostatočne otvorený a úprimný aj voči sebe.

Renata Zubčeková

Ako fashion terapeutka pomáham ženám ale aj mužom nájsť znovu svoju podstatu, pochopiť svoje talenty, chovanie, vzťah k sebe i ostatným. Prepájam vašu osobnosť so spôsobom vášho obliekania a prostredím, v ktorom žijete. Móda a interiér ako odraz vašej duše. Milujem tulipány a chvíle kedy môžem krášliť priestor okolo seba dekorovaním. Viac o mne sa dočítate tu>>

Komentáre