Život ako rozprávka? Alebo aký bol môj rok 2015

Čo vás napadne pri slove rozprávka? Úžasný príbeh plný lásky, dobrodružstva, vtipu so šťastným koncom? Aj tako na niekoho môže z diaľky pôsobiť môj život. Okrem toho však v rozprávke nájdete aj ohrozenie, strach, prekážky a skúšky, pády i bolesť. Všetko dokopy vytvára príbeh, ktorý potom hltáme pri televízore. Jedno bez druhého nemôže existovať, rovnako ako v našom svete. Skúste sa pozrieť na príbehy inými očami a možno si potom budete môcť povedať – môj rok 2015 bol ako z rozprávky.

0b51793c905fc146777b61828993f7ce

Často chceme vidieť len to dobré a od nepríjemných vecí sa rýchlo odstrihneme. Čo však pomáha hlavnému hrdinovi v každej rozprávke? Je to pochopenie, ponaučenie, rozhodnutie pre iný smer…iný život? Myslím, že je v tom veľká múdrosť, ktorú  prehliadame. Aj my dostávame možnosť poučiť sa z každého prežitého roku, mesiaca, týždňa, dňa, no málokedy to robíme. Nebojte sa, som na tom rovnako ako vy. Uvedomenie a pochopenie situácií prichádza väčšinou až s časom a odhliadnutím…áno, čas je ešte stále najlepší učiteľ a lekár.

Možno vás môj článok inšpiruje k zrekapitulovaniu svojho roka. Možno budete pociťovať zvláštne pocity, budete si pripadať divný či iný. Ak znamená zamyslieť sa nad tým ako žijem, kam kráčam a či sa mi smer cesty páči, byť iní, tak nimi prosím buďte a verte, že to stojí za to.

Už tretí rok si zhmotňujem svoje želania na novoročnej nástenke prianí tzv. jantre. Ako na to, a ako s nástenkou ďalej pracovať sa môžete naučiť z článkov dvoch inšpiratívnych žien Lilie Khoustnoutdinovej a Alice Kirš, ktoré sa venujú osobnému rozvoju a pracujú so ženami.

b32a5f5bc410b4ed4d9188824f6b5d8c

Rada by som sa s vami podelila o môj rok a priania, ktoré sa mi naplnili aj v reálnom živote. Je to pre mňa veľká výzva, byť ešte viac otvorenejšia  pre svojich čitateľov, tam za monitorom…odkrývať vám svoj život.  Potrebovala som dodať trošku odvahy a tak som si na pomoc pozvala princezné z rozprávok, ktoré mi k tomu tak nejako samy zapasovali.

,,…už jsem řekla Lada“

Princezná so zlatou hviezdou na čele akosi nikdy nepatrila medzi moje obľúbené rozprávky. Tento rok sa však karta otočila a ja v nej vidím veľkú inšpiráciu, vzor a priateľku. Ktorou princeznou či inou rozprávkovou postavou by ste chceli byť vy? Čím vás oslovila, čo sa vám na nej páči? Skúste sa na chvíľu zamyslieť a uvidíte, že vás prekvapia podobnosti s vybranou hrdinkou. Princezná Lada je mi sympatická svojou sebaistotou, múdrosťou, úprimnosťou a odhodlaním.

1497075_princezna-se-zlatou-hvezdou

A ,,myši kožíšek“? ten mi úplne vyhovuje. Postupne sama sebe dovoľujem byť šedou myškou, schovaná vo svojom kožúšku, keď potrebujem oddychovať, načerpávať energiu, premýšľať nad novými nápadmi a projektmi. Už viem, že to mám správne a nemusím byť oblečená v zlatých šatoch a šperkoch, aby som bola ženou. Pretože, ten kto ma lepšie pozná vie, že pod myším kožúškom je skrytá ladná, ležérna, hlbavá a empatická princezná.

K splneniu priania cítiť sa tento rok sebavedomejšie a harmonicky mi dopomohla metóda nekonvenčnej módnej návrhárky a fashion terapeutky Táni Havlíčkovej. Ak sa ešte stále vo svojom živote hľadáte vrele doporučujem. Vďaka Táninej typológii som sa začala obliekať podľa svojej duše a pomaly začínam rozpoznávať svoje prirodzené talenty.

10567878701291737910

Šaty s vlečkou vyšívané ale princezna to není jasný pane

Určite si vybavíte scénu, kedy šťastná Libuška Šafránková uháňa na Juráškovi zasneženým lesom. Práve Polopluška mi pripomenula moje ďalšie želania- robiť prácu ktorá ma bude baviť, viac tancovať a tráviť čas v prírode. A ako to dopadlo? Vďaka jednej svadbe a dvom ďalším akciám som zažila niekoľko pretancovaných nocí a uvedomila si, že najradšej tancujem sama a podľa seba:) Ešte neviem ako, ale rada by som tanec zaradila do svojho života pravidelne( možno už v roku 2016).

Moje podnikanie ma zatiaľ neživí, ale dáva mi úžasný pocit slobody, ktorá ma podporuje v ďalších rozhodnutiach v oblasti práce. K prírode ma muselo priviesť moje zdravie a psychika, ktorá si prechádzky v prírode  sama vypýtala.

ac12c28eca0c8da7084d24203bbd9669

Odkaz malej morskej víly

Príbeh malej morskej víly je pre mňa veľmi silný a intímny. Sama som prechádzala obdobím milostného partnerského trojuholníku, ktorý bol skrytý a utajovaný. Tento rok sa lastúra tajomstva konečne otvorila, a ako dopadne ukáže čas. Možno niekedy budem mať dostatok sily podeliť sa s vami aj o tento príbeh. V tejto rozprávke vidím niekoľko prepojení s mojím životom- mlčanie, obetovanie pre druhých, tajomstvá, vybočenie z radu a spoločnosti. Potlačenie mojich vlastných potrieb, hnevu a frustrácia zo vzťahu ma dostala na konci minulého roka až do depresie a panických úzkostí. Nasledovala dlhá cesta, ktorá trvá až do dnes. Vďaka nej som však dostala množstvo darov a splnených prianí:

Tento rok som si priala precítiť svoje najbližšie priateľstvá a vážiť si svojich priateľov. Čo sa mi dokonale splnilo, ale vesmír sa rozhodol pre vlastnú cestu. Zásluhou depresie a ťažkému obdobiu v mojom živote som zistila na koho sa môžem naozaj obrátiť keď potrebujem, komu sa viem zdôveriť a s kým sa cítim prijímaná aj keby sme len mlčali. Táto empirická prax pretriedila rady mojich známych a kamarátov, ale na druhej strane posilnila staré priateľstvá a priniesla vďačnosť do môjho srdca.

1fd814366cc22b06170ce54d47ae2aef

Vďaka psychoterapii a práci na sebe som sa mnohé naučila a priblížila sa k svojmu veľkému želaniu o prijímaní, sebahodnote a sebaláske. Cez bolesť, úzkosti a beznádej prichádzali aj nepoznané kladné pocity zodpovednosti kvôli sebe a nie druhým a za druhých, pochvaly, a uznania vlastnej práce.

Táto skúsenosť mi priniesla aj hĺbku, po ktorej som túžila a priala si ju vniesť do svojej tvorby. A tak, nech bol tento rok akokoľvek ťažký, som za neho vďačná. Rovnako ako malú morskú vílu ma vábia hlbiny ľudskej duše. Veľmi ma začala zaujímať otázka duševného zdravia v našej spoločnosti a rada by som ju prepojila so svojou tvorbou…nechajte sa prekvapiť v novom roku:)

b4f17fd1de49724cb390e7d988f2b2b9

Koniec dobrý všetko dobré

Čo vyliečilo princeznú z pýchy v ďalšej známej českej rozprávke? Okrem kráľa Miroslava to bola aj práca. Rovnako pomohla i mne a po dlhej ceste, a odhodlávaní som konečne spustila svoje webové stránky, vytvorila množstvo ďalších sovičiek, vypustila do sveta prvý Ebook o balení darčekov a zakusla sa do ďalšieho kreatívneho Ebooku pre vás.

Zatiaľ však tvorím medzi posteľou a poličkou doslova na kolene. Snívam o vlastnom priestore/ateliéri a bývaní…ďakujem milému vesmíru za splnenie tohto želania v Novom roku a pozdravujem všetkých, ktorý fotia svoje výtvory na okennom parapete:)

Prajem Vám rozprávkový Nový rok 2016 a teším sa na vaše príbehy. Želám vám, nech sa ich scenár odohráva podľa volania vašej duše, nech už bude akékoľvek.

Renata

Renata Zubčeková

Mojou vášňou je decor styling a tvorba originálnych bytových doplnkov. Pomáham ľuďom naučiť sa, ako pomocou nich vniesť do svojho domova harmóniu a prirodzenosť. Môj osobný príbeh si môžete prečítať tu>>

Komentáre